Při hledání bydlení se ve většině případů pravděpodobně setkáte s nabídkami, které jsou nabízeny prostřednictvím realitních zprotředkovatelů.
Pro jednání s realitními zprostředkovateli je tedy dobré mít alespoň základní přehled o podstatně jejich činností a zejména o tom, jaké služby by Vám realitní kanceláře měly poskytnout. Tedy jinak řečeno, je dobré vědět, co byste od realitních kanceláří měli a mohli očekávat.
Je důležité vědět, že narozdíl o doby před několika lety je již nyní od 3.3.2020 fungování realitních zprostředkovatelů upravena přímo zákonem č. 39/2020 Sb., o realitním zprostředkování.
Tento zákon stanoví pravidla a povinnosti, které musí každý realitní zprostředkovatel plnit a dodržovat. Stejně tak uvedený zákon určuje základní práva a nároky zájemce, kterých se může vůči realitnímu zprostředkovateli dovolávat.
Mezi tyto základní povinnosti, které je nově realitní zprostředkovatel povinen splnit (a kterých má zájemce právo se dovolávat) patří:
Řada vlastníků nemovitostí předpokládá, že když pověří realitní kancelář prodejem, takový realitní zprostředkovatel poté zařídí a právně zajistí veškerá nezbytná jednání i smluvní dokumenty a se samotným prodejem pak prodávající nebude mít žádné starosti.
Taková úvaha je samozřejmě logická, avšak ne vždy je skutečně možno uvedeného účelu prostřednictvím realitní kanceláře bez problémů dosáhnout.
Při zahájením jednání s jakoukoli realitní kanceláří je totiž třeba mít vždy na paměti, že realitní kancelář je podnikatel (obchodník) jako každý jiný a jejím cílem je tedy především zisk.
Je zcela v pořádku, že realitní kancelář své služby poskytuje s výhledem na zisk (provizi) ze zprostředkované transakce. Jen je třeba, aby taková realitní kancelář vycházela z předpokladu, že tento zisk bude představovat odměnu za kvalitně poskytnuté realitní služby.
Spolupráce se seriozní realitní kanceláří může být někdy dokonce i výhodou v případě některých problematických prodávajících.
Dále také profesionální realitní kancelář (resp. její právník) může náležitě a objektivně vysvětlit některému nezkušenému a především nedůvěřivému účastníkovi systém a pravidla plánované transakce, aby takový účastník nemusel mít pocit, že jej druhá strana tlačí do nepochopitelných či pro něj nevýhodných podmínek.
V takovém případě může být role (zkušené a seriozní) realitní kanceláře jako zprostředkovatele dokonce vítaná a prospěšná.
Seriozní realitní kancelář by Vám měla poskytnout nebo zajistit veškeré služby, kterých je k pořízení bydlení třeba.
Mimo jiné by Vám tedy seriozní realitní kancelář měla poskytnout a zajistit:
Již při vaší reakci na nabídku nebo nejpozději při první prohlídce se ujistěte, zda nabízené bydlení splňuje vaše základní požadavky (o vyjasnění těchto požadavků blíže například v tématické sekci Hledáme bydlení).
Obecně a ve stručnosti tak lze příkladem uvést alespoň následující otázky, na která byste měli od realitní kanceláře již na samém počátku žádat odpovědi:
Veškeré uvedené informace by vám měla realitní kancelář již na počátku (a před uzavření smlouvy s realitní kanceláří) bez otálení poskytnout.
Pokud by snad realitní kancelář některou z výše uvedených nebo z jiných vámi žádaných informací nevěděla (což se v některých případech objektivně může stát a nemusí to nic vypovídat o kvalitách takové realitní kanceláře), je stále v pořádku pokud vám daná realitní kancelář tuto informaci na vaše vyžádání alespoň bez zbytečného odkladu obstará.
Nebude-li však realitní kancelář schopna či dokonce ochotna vám některou z těchto informací sdělit nebo obstarat, je možné zvažovat vhodnost využití dané realitní kanceláře k realizace předmětné transakce.
Nezapomínejte a při jednání s realitní kanceláří mějte stále na paměti, že (byť to tak často nemusí z chování realitních zprostředkovatelů vypadat) realitní kancelář se o vás uchází jako o svého klienta a má zájem o vaše peníze v rámci své zprostředkovatelské provize.
Pokud se k vám tedy podle toho příslušná realitní kancelář nechová, je možné doporučit zvážení dalšího pokračování vašich vzájemných vztahů.
Otázkou také může být, v jakém vztahu je realitní kancelář k nabízejícímu.
Nejvhodnější situací bude, pokud má realitní kancelář s nabízejícím uzavřenu (pokud možno exkluzivní) smlouvu o zprostředkování. V takovém případě je relativně zajištěno, že nabízející bude s realitní kanceláří i s vámi, jakožto zprostředkovaným zájemcem, spolupracovat a jednat.
V řadě případů však realitní kanceláře nemají nabízející osoby smluvně zavázány.
Tato skutečnost je mnohdy dána celkem logickou a poměrně pochopitelnou neochotou prodávajících "cokoli" podepsat, nebude-li prodávajícímu představen konkrétní a vážný zájemce o koupi.Teoreticky se pak ovšem může stát, že nabízející i v průběhu jednání a před tím, než s vámi uzavře smlouvu, využije jinou nabídku od jiného zájemce nebo jiné realitní kanceláře, neboť s realitní kanceláří, prostřednictvím které jste s ním jednali (a tedy ani s vámi), nebyl jakkoli smluvně vázán.
Ve většině případů však prodávající, pokud mu je ze strany některé realitní kanceláře představen vážný zájemce o koupi, s tímto zájemcem vstoupí v jednání a zbytečně již nereflektuje na jiné následné nabídky od jiných zájemců, neboť by tím narušoval již započatá jednání s původně představeným zájemcem.
Pokud tedy realitní kancelář s prodávajícím nemá uzavřenou smlouvu, nemusí být taková skutečnost pro samotného zájemce většinou na překážku v dalším jednání o realizaci dané transakce s tímto prodávajícím.
Lze samozřejmě předpokládat, že u některých nabídek bude mít realitní kancelář větší počet zájemců, avšak i přesto se u serioznějších realitních kanceláří považuje za nevhodné realizovat osobní prohlídku nabízeného bydlení s více zájemci současně.
Absolvovat prohlídku naráz společně s několika dalšími zájemci nemusí být samozřejmě považováno za zásadní pochybení realitní kanceláře, avšak i tato skutečnost může mít svůj význam při hodnocení přístupu a jednání dané realitní kanceláře a při posuzování, jak si vás tato kancelář váží jakožto svého potencionálního zákazníka.
Je třeba mít také na zřeteli skutečnost, že i když je problematika převodů nemovitostí poměrně náročnou právní disciplínou, nejsou realitní kanceláře a jejich zprostředkovatelé či makléři v naprosté většině případů jakkoli právně vzděláni (tedy rozhodně nejsou zkušenými advokáty či notáři).
V takovém případě je rozhodujícím faktorem, zda taková kancelář spolupracuje se zkušenými právníky, kteří zabezpečují zpracování příslušných právních dokumentů.
I když od vás totiž realitní kancelář žádá většinou značnou a nemalou provizi, ráda samozřejmě ušetří na nákladech za právníky, které by však pro vás z této provize měla hradit.
Často se tak můžete setkat se "smlouvami", jež vám předloží realitní kanceláře, a které jsou pouze slepencem a kompilátem řady jiných smluv, které měl realitní zprostředkovatel z jiných předchozích obchodů k dispozici, bez ohledu na skutečnost, že takové smlouvy se týkají zcela jiných případů a zohledňují zcela jiné situace (nebo naopak nezohledňují téměř nic).
K možným rizikům takto naznačených případů se mimo jiné vyjadřujeme v tématické sekci "Pořizujeme bydlení" v kapitolách věnovaných koupi jednotlivých forem bydlení.
Vždy se tedy zajímejte, jakým způsobem by pro vás realitní kancelář zajišťovala právní služby a kdo by připravoval základní smluvní dokumenty celé transakce.
Vždy pak také zároveň trvejte na tom, aby smlouvy pro vaši transkaci připravoval právník (nejlépe samozřejmě advokát či notář).
V případě osobního jednání o obsahu smlouvy či při podpisu smlouvy pak trvejte také na přítomnosti právníka realitní kanceláře.Po výše zmíněném obecném popisu některých úskalí vztahů s realitními kancelářemi je konečně nutné upozornit zřejmě na jeden z nejzásadnějších momentů, jímž z právního pohledu vztah s konkrétní realitní kanceláří teprve skutečně začíná.
Tímto zásadním a velmi důležitým momentem je uzavření smlouvy o realitním zprostředkování s realitní kanceláří. Konkrétní název takové smlouvy není rozhodující a může být v různých případech odlišný.
Teprve takovou smlouvou vzniká mezi vámi a realitní kanceláří smluvní vztah, který vám vůči realitní kanceláři zakládá práva, ale především i konkrétní povinnosti.
V obou případech, tedy jak u smlouvy o realitním zprostředkování, tak u rezervační smlouvy, je potřeba důrazně upozornit, že nejde jen o bezvýznamné smlouvy, ale o dokumenty, které podstatně determinují nejen váš vztah s realitní kanceláří, ale i s nabízejícím, a zároveň jsou schopny (při jejich kvalitním zpracování) zajistit, že za své peníze dostanete skutečně to (a jen to), o co máte zájem.
Především je však nutné zdůraznit, že již od samého počátku, tedy počínaje uzavřením smluvního vztahu s realitní kanceláří, je potřeba v příslušných smlouvách dostatečně specifikovat jak vaše práva, tak povinnosti druhé smluvní strany (v daném případě realitní kanceláře), abyste ochránili nejen své zájmy, ale především peníze, které do takového vztahu vkládáte.
Pořízení či změna bydlení je ve většině případů poměrně složitou a právně nikoli zcela jednoduchou záležitostí.
I proto doporučujeme vždy konzultovat veškeré kroky spojené se získáním nebo změnou bydlení s právníkem, který je v rámci jednání a při přípravě nezbytných právních dokumentů schopen s odbornou péči chránit vaše zájmy a na základě svých zkušeností účinně reagovat na konkrétní specifika vašeho případu.
Takovou konzultací si můžete v řadě případů ušetřit nejen mnoho starostí a bezesných nocí, ale především tak můžete ochránit vaše peníze, o které je při neodborné realizaci podobných transakcí velmi jednoduché přijít.