Pokud zvažujete rekonstrukci bydlení, ať již domu nebo bytu, je potřeba mimo jiné nejprve posoudit, zda je k jejímu provedení potřeba stavební povolení, stavební ohlášení nebo se jedná o stavební úpravu, která nevyžaduje ani stavební povolení či ohlášení.
Tyto skutečnosti je potřeba posoudit vždy na počátku dle předpokladů a rozsahu vámi zamýšlené rekonstrukce.
V případě pochybností je vhodné se obrátit přímo na místní stavební úřad o potřebné informace.
Pokud si budete rekonstrukci provádět sami tzv. svépomocí, odpovídáte si také sami za prováděnou práci a sami jste též odpovědni za kvalitu takové práce i případné škody vzniklé při její realizaci (např. vytopení sousedů při rekonstrukci koupelny).
Sám tento subjekt si pak může řadu jednotlivých prací zajišťovat formou subdodávek.
Pro vás však bude i nadále jediným smluvním a odpovědným partnerem právě tento subjekt a nemusíte se teoreticky zajímat jakým způsobem má zajištěny jednotlivé subdodávky, neboť to je již odpovědnost a práce tohoto subjektu.
Budete-li si ovšem sjednávat provedení vaší rekonstrukce prostřednictvím více jednotlivých zhotovitelů a dodavatelů, je potřeba upozornit, že poté vám také bude každý z těchto subjektů za provádění práce odpovídat samostatně.
Vždy se také velmi vyplatí zhotovitele pečlivě vybírat a prohlédnout si i jeho předchozí práce.
Je vhodné dát též na doporučení a osobní zkušenosti jiných osob, pro které takový zhotovitel již prováděl práci.
Mnohdy totiž půjde právě jen o známé nebo dokonce známé známých, u nichž vašim "doporučovatelům" schází osobní zkušenost s kvalitou práce takových osob.
Pokud si takového "známeho" jako řemeslníka přeci jen sjednáte, bývá následně velmi obtížné v případě nastalých problémů tyto řešit, neboť není jednoduché být razantní a nekompromisní na někoho, kdo je váš známý nebo dokonce kamarád.
Pokud budete jasně a konkrétně specifikovat povinnosti zhotovitele, rozsah díla i jeho vlastnosti, lze poté také jednoduše porovnat následně provedené práce s původně sjednanými podmínkami.
Jestliže máte písemnou smlouvu, je pro vás jako objednatele také možné bez větších obtíží uplatňovat záruku i vaše další práva.
Jak již bylo uvedeno, je ve smlouvě se zhotovitelem především nezbytné co nejkonkrétněji a nejurčitěji specifikovat předmět díla i veškeré povinnosti zhotovitele, aby v budoucnu nedocházelo k pochybnostem ohledně těchto skutečností.
Vždy je nezbytné zcela jasně a konkrétně určit termín zahájení prací, v němž je zhotovitel povinen započít s jejich prováděním.
Stejně tak jasně a určitě je třeba sjednat i termín, do kterého je zhotovitel povinen dílo dokončit.Je také vhodné sjednat přesné termíny pro dobu, v níž je zhotovitel povinen odstranit záruční vady.
Pokud by takové sankce k řádnému plnění povinností zhotovitele nebyly sjednány, zůstanete v případě prodlení zhotovitele téměř bez jakýchkoli možností, jak jej k řádnému plnění smlouvy přinutit (vyjma zdlouhavého soudního sporu) a on sám také nebude jakkoli citelně tlačen k jejich plnění.
Většinou, zvláště u nákladnějších rekonstrukcí, bude zhotovitel požadovat uhradit část ceny předem jako zálohu.
Přesto, pokud to jen trochu půjde, je nutno doporučit navázat placení ceny teprve na řádné dokončení díla a jeho předání. V opačném případě by se mohlo stát, že zhotovitel inkasuje zálohu, avšak k započetí nebo dokončení prací bude obtížné jej přimět.
Pokud byste neměli doklad o uhrazené platbě, je samozřejmě možné si představit i situaci, kdy zhotovitel (zejména při vzniku vzájemného konfliktu) by po vás mohl vymáhat její opětovné zaplacení a vy byste neměli v ruce žádný důkaz o tom, že jste danou částku již dříve zaplatili.
Lze také doporučit, abyste si ve smlouvě sjednali (pokud to bude možné), že určitá část ceny (většinou ve výši cca 5% z ceny díla) bude proplacena teprve po uplynutí určité doby po dokončení a předání díla, např. po uplynutí reklamační doby nebo její podstatné části.
Je však třeba myslet i na záruku za zařizovací či jiné obodobné instalované předměty, neboť na tyto se většinou záruka na stavebí práce nevztahuje.
V opačném případě by pro vás mohlo být obtížné ukončit vzájemný smluvní vztah se zhotovitelem, pokud by se následně ukázalo, že tento neplní řádně své povinnosti nebo tyto realizuje v rozporu se smlouvou.
Pořízení či změna bydlení je ve většině případů poměrně složitou a právně nikoli zcela jednoduchou záležitostí.
I proto doporučujeme vždy konzultovat veškeré kroky spojené se získáním nebo změnou bydlení s právníkem, který je v rámci jednání a při přípravě nezbytných právních dokumentů schopen s odbornou péči chránit vaše zájmy a na základě svých zkušeností účinně reagovat na konkrétní specifika vašeho případu.
Takovou konzultací si můžete v řadě případů ušetřit nejen mnoho starostí a bezesných nocí, ale především tak můžete ochránit vaše peníze, o které je při neodborné realizaci podobných transakcí velmi jednoduché přijít.