jaknabydleni.cz   |  Průvodce pro všechny, kteří hledají bydlení - aneb Jak si pořídit či změnit bydlení a nepřijít o své peníze


Provozovatel:
JUDr. Tomáš Philippi
IČ: 66257603
Hlinky 92, Brno 60300


mobil: 603948531
mail: ak@t-p.cz
datová schránka: idkgmdm
www.t-p.cz
www.realitni.info
www.jaknabydleni.cz


2020 © Philippi

:: Začínáme s hledáním

Před tím, než začnete hledat nové bydlení, měli byste si co nejdříve ujasnit, o jaké bydlení a za jakých podmínek máte vlastně zájem.

Vyjasnění vašich nároků a představ ještě před započetím samotného hledání vám v budoucnu může ušetřit spoustu času s nabídkami, které již na první pohled nesplňují vaše požadavky, a zároveň tak může urychlit i vaše rozhodování u nabídek, které naopak odpovídají vašim představám.

.: Vyjasnění požadavků

Při hledání bydlení je potřeba si na počátku ujasnit nejen Vaše nároky na hledané bydlení, ale je třeba také zohledňovat i vaši současnou a předpokládanou budoucí osobní a majetkovou situaci.

Je tedy vhodné počítat mimo jiné například i s následným rozšířením vaší rodiny - bydlení, které vám nyní může dostačovat se za pár měsíců může ukázat jako příliš malé.

Vyplatí se také zohlednit vaši očekávanou budoucí finanční situaci - nákladné bydlení, které si nyní s vašimi příjmy můžete dovolit, by pro vás při snížení příjmů nebo při zvýšení nákladů na udržení takového bydlení mohlo znamenat nezvladatelnou zátěž.

Lze tedy doporučit, aby jste již od počátku měli jasno alespoň v následujících skutečnostech:

  • Jakou formu bydlení hledáte.
  • Jak velké bydlení hledáte (počet pokojů, velikost podlahové plochy, apod.)
  • Jaké by mělo mít bydlení příslušenství a vybavení (sklep, balkon, terasa, komora, zahrada, apod.)
  • Jde-li o byt, v jakém patře by se mělo bydlení nacházet.
  • V jaké lokalitě by se mělo bydlení nacházet.
  • Jakou vyžadujete kvalitu a vybavenost bydlení (cihla, panel, provedené rekonstrukce, apod.),
  • Jakou máte preferenci ohledně orientace bydlení na světové strany,
  • Jakou vyžadujete sociální vybavenost v okolí (obchody, školy, úřady, kultura, apod.),
  • Jakou požadujete dopravní dostupnost,
  • Zda vyžadujete blízkou možnost parkování,
  • Jakou vyžadujete kvalitu okolního prostředí (zeleň, klid, centrum města, apod.),
  • Kdy máte zájem začít nemovitost užívat (tedy zejména, jak budete spěchat na její vystěhování),
  • Jak budete hradit kupní cenu (jde-li o koupi domu či bytu) nebo cenu převodu (jestliže se jedná o převod členství v bytovém družstvu) - z vlastních prostředků, z úvěru, nebo kombinací obou těchto variant.

Zejména co nejdřívější vyjasnění posledního bodu týkajícího se způsobu hrazení kupní ceny se velmi často opomíjí i přesto, že jde o jednu z nejdůležitějších součástí celé budoucí transakce.

Jestliže je totiž otázka způsobu úhrady kupní ceny vyjasněna ihned na počátku, může zásadním způsobem ulehčit vzájemná jednání s prodávajícím nebo naopak brzy naznačit možné budoucí neshody.

S ohledem na důležitost problematiky hrazení ceny se této věnujeme blíže v každé samostatné kapitole oddílu "Pořizujeme bydlení" ohledně jednotlivých forem kupovaného bydlení.


.: Hledání nabídek

Při hledání bydlení je možné využít jak nabídky jednotlivých vlastníků, tak nabídek poskytovaných realitními zprostředkovateli.

Při běžném hledání se však setkáte většinou hlavně s nabídkami realitních zprostředkovatelů, neboť málokterý vlastník se sám pouští do nabízení a inzerování nemovitosti vlastní cestou, i když i tento zvyk se dnes začíná postupně měnit.

K vyhledávání vhodných nabídek je možno využít jak tištěných inzerátů, tak zejména internetových realitních serverů.

Nevýhodou tištěných inzerátů je často jejich zpoždění způsobené právě jejich tiskem, takže se mnohdy může stát, že v okamžiku, kdy inzerát vyjde a dostane se vám do rukou, je konkrétní nabídka již obsazena.

Zájemci mající přistup k internetu tak mohou především využít nabídky internetových realitních portálů, jejichž nabídka bývá většinou nejaktuálnější s ohledem na přímé zadávání inzerátů ze strany realitních zprostředkovatelů.

Je samozřejmě také možné se svou poptávkou kontaktovat jednotlivé realitní zprostředkovatele přímo, aby se vám pokusili nabídnout dle vašich požadavků vhodnou nabídku ze svého portfolia.

Problematice jednání s realitními zprostředkovateli se věnujeme blíže v samostané tématické sekci Jednáme s realitní kanceláří.


.: Odpověď na nabídku

V případě, že při vašem hledání objevíte zajímavou nabídku, je vhodné vždy bez odkladu kontaktovat osobu, která tuto nabídku zveřejnila (vlastníka, realitního zprostředkovatele).

O dobré nabídky je totiž značný zájem a zbytečné otálení může znamenat, že než se rozhodnete reagovat, bude tato rezervovaná.

Řada zajímavých nabídek může být v některých případech obsazena již několik hodin (a nezřídka dokonce i minut) po jejich zveřejnění.

Proto v této souvislosti pamatujte na starou pravdu "Kdo dřív přijde, ten dřív mele".

Také počítejte s tím, že ne všechny údaje zveřejněné v inzerátu musí odpovídat skutečnosti.

Mnohdy sám nabízející zaměňuje například osobní či družstevní vlastnictví, orientace nemovitosti (oken) neodpovídá realitě, v inzerátu je uvedeno, že je možná hypotéka, avšak ve skutečnosti chce prodávající peníze "v hotovosti", apod.

To platí i pro nabídky učiněné prostřednictvím realitních kanceláří (a mnohdy především pro ně).

Vždy je tedy vhodné si ihned v reakci na inzerát vyjasnit s nabízejícím, zda nabídka skutečně odpovídá vašim představám (viz. výše v bodu Vyjasnění požadavků). Často si tak ušetříte zbytečnou cestu na prohlídku nemovitosti, která nesplňuje ani vaše základní předpoklady.

.: Hledání kvapné, málo platné

Jestliže máte určitou představu o tom, co hledáte, a především pokud nemusíte spěchat, počítejte vždy raději s tím, že budete muset projít řadu nabídek a absolvovat mnoho jednání a prohlídek, než nalezne to, co hledáte.

I kdyby vám tedy hledání trvalo déle (i týdny či měsíce), neklesejte na mysli a pamatujte, že si pořizujete bydlení pravděpodobně na dlouhý čas a ve většině případů i za mnoho peněz, a není tedy vhodné jeho pořízení uspěchat.

Bydlení není věc, které se můžete jednoduše za pár týdnů zase zbavit a vyměnit ji za jinou pokud se vám znelíbí, a je tedy potřeba, aby hledané bydlení co nejvíce vyhovovalo vašim nejen současným, ale i předpokládaným budoucím požadavkům a potřebám.


.: Nabídka vás zaujala, co tedy dále.

Jestliže vás některá nabídka zaujala, je vhodné co nejdříve započít jednání s vlastníkem, případně s realitním zprostředkovatelem, který tuto nabídku zveřejnil.

Jak jednání s vlastníkem, tak s realitním zprostředkovatelem většinou vyžaduje specifický přístup a u každého z těchto subjektů je potřeba klást důraz na některé odlišné aspekty.

I proto se problematice těchto jednání a těchto subjektů věnujeme v samostatných kapitolách Jednáme s vlastníkem a Jednáme s realitní kanceláří.

💡 Vždy se poraďte s právníkem

Pořízení či změna bydlení je ve většině případů poměrně složitou a právně nikoli zcela jednoduchou záležitostí.

I proto doporučujeme vždy konzultovat veškeré kroky spojené se získáním nebo změnou bydlení s právníkem, který je v rámci jednání a při přípravě nezbytných právních dokumentů schopen s odbornou péči chránit vaše zájmy a na základě svých zkušeností účinně reagovat na konkrétní specifika vašeho případu.

Takovou konzultací si můžete v řadě případů ušetřit nejen mnoho starostí a bezesných nocí, ale především tak můžete ochránit vaše peníze, o které je při neodborné realizaci podobných transakcí velmi jednoduché přijít.

JUDr. Tomáš Philippi | IČ: 66257603 | Hlinky 92, Brno 60300
mobil: 603948531 | mail: ak@t-p.cz | datovka: idkgmdm
www.t-p.cz | www.realitni.info | www.jaknabydleni.cz
2020 © Philippi